Jak dobrze wybrać księgowego?

Wśród wielu ważnych decyzji, jakie trzeba podjąć przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, jest wybranie księgowego. Na co więc zwrócić uwagę, aby osoba, której poświęci się bezpieczeństwo swoich spraw finansowych i podatkowych była rzetelna?

Gdzie znaleźć księgowego?

Na rynku księgowości w Polsce konkurencja jest naprawdę duża. Znaleźć można więc mnóstwo biur, jak i samodzielnych księgowych pracujących na własny rachunek. Dzięki takiej konkurencji można więc liczyć na znalezienie oferty korzystnej finansowo.

Problemem może być za to wybranie księgowego, który zapewni odpowiednią jakość usług. Wynika to z tego, że branża księgowych jest dość hermetycznym, a osobom postronnym trudno rozpoznać, czy dany księgowy jest rzeczywiście dobry, w tym, co robi.

Warto więc szukać opinii na temat księgowych, a także sprawdzić ich profesjonalizm, np. wykształcenie, doświadczenie, ukończenie kursów, oraz czy posiada on OC zawodu:. Równie ważne jest to, czy dany kandydat potrafi wypowiadać się w zrozumiały sposób, co bywa trudne, biorąc pod uwagę specyfikę tego zawodu. Nie zawsze warto też sugerować się ceną. Całkiem możliwe, że tańszy samodzielny księgowy będzie bardziej zaangażowany w swoje obowiązki niż pracownik biura księgowego.

Do wyboru księgowego trzeba się przyłożyć, ponieważ za jego ewentualne uchybienia zwykle i tak odpowiada przedsiębiorca.