Jedną z kluczowych decyzji przy otwieraniu działalności gospodarczej jest to, czy postanowi się być płatnikiem VAT, czy też skorzysta się ze zwolnienia. Dobrze więc wiedzieć, jakie są wady i zalety takiego rozwiązania.
Kiedy trzeba, a kiedy być płatnikiem VAT?
W niektórych sytuacjach nie ma się wyjścia i jest się zmuszonym do bycia płatnikiem VAT. Dotyczy to między innymi usług prawniczych i jubilerskich oraz także w przypadku np. działalności związanych z dostawami wyrobów tytoniowych. Płatnikiem VAT trzeba zostać także wtedy, kiedy roczny obrót przedsiębiorstwa przekracza 200 tys. zł.
W większości przypadków przedsiębiorca ma jednak wolny wybór i samodzielnie decyduje, czy chce być płatnikiem VAT. Czasem określenie tego, która opcja będzie lepsza, jest dość trudne, a wskazane może być udanie się o pomoc do doświadczonego księgowego. Przyjąć jednak można, że płatnikiem VAT warto zostać, gdy:
- Będzie się prowadzić działalność związaną z wysokimi obrotami
- Chcą oprzeć działalność na imporcie
- Będzie się współpracować głównie z klientami, którzy są płatnikami VAT
W takich sytuacjach zyska się bowiem możliwość odliczania VAT od faktur zakupowych, co w konsekwencji może oznaczać spore oszczędności.
Kiedy skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT?
Ze zwolnienia z płacenia VAT warto skorzystać niemal w każdym innym przypadku niż w tych podanych w powyższej liście. Zwolnienie z podatku VAT znacznie upraszcza też prowadzenie biznesu i może ograniczyć koszty związane z księgowością. W takim przypadku odpada bowiem konieczność składania szeregu dokumentów. Co więcej, obędzie się także i bez wnoszenia opłaty rejestracyjnej VAT.
Warto też pamiętać, że istnieje możliwość przejścia z płatnika VAT na zwolnienia z jego opłacania i odwrotnie. Nie można tego jednak zrobić z dnia na dzień, dlatego też tę decyzję należy przemyśleć jeszcze przed założeniem działalności.
mal w każdym innym przypadku niż w tych podanych w powyższej liście. Zwolnienie z podatku VAT znacznie upraszcza też prowadzenie biznesu i może ograniczyć koszty związane z księgowością. W takim przypadku odpada bowiem konieczność składania szeregu dokumentów. Co więcej, obędzie się także i bez wnoszenia opłaty rejestracyjnej VAT.
Warto też pamiętać, że istnieje możliwość przejścia z płatnika VAT na zwolnienia z jego opłacania i odwrotnie. Nie można tego jednak zrobić z dnia na dzień, dlatego też tę decyzję należy przemyśleć jeszcze przed założeniem działalności.