Czy warto korzystać z inkubatorów przedsiębiorczości?

Inkubatory przedsiębiorczości wzbudzają sporo emocji. Jedyni ich unikają, inni zaś poważnie zastanawiają się nad skorzystaniem z nich. Wśród tych, którzy prowadzili już działalność w inkubatorze, zdania także bywają podzielone. Czy więc warto korzystać z inkubatorów przedsiębiorczości?

Kiedy warto skorzystać z inkubatorów?

Wejście do inkubatora przedsiębiorczości może być zarówno świetnym, jak i kiepskim pomysłem. Czy będzie to opłacalna decyzja, zależy bowiem od wielu czynników, a przede wszystkim od:

  • Profilu działalności
  • Poziomu profesjonalizmu danego inkubatora
  • Jakości planu biznesowego
  • Zaangażowania osoby prowadzącej biznes
  • Dostępnych alternatyw

Mimo tego, że inkubatory mają zarówno wady, jak i zalety, to największe znacznie dla powodzenia biznesu w nich ma sam przedsiębiorca. Jeśli podejmie on przemyślaną decyzję popartą licznymi analizami, to szanse na wypalenie jego biznesu są spore. Jeżeli jednak zacznie on prowadzić działalność w inkubatorze bez planu i dużego zaangażowania, to zwykle wszystko zakończy się w mało satysfakcjonujący sposób.

Jak długo można korzystać z inkubatorów?

Wielu traktuje inkubator przedsiębiorczości, jako test dla ich pomysłu na biznes. Jeśli pomysł ten okaże się trafny, to z czasem decydują się na wyjście z inkubatora i samodzielne prowadzenie interesu. Warto jednak zauważyć, że niektórzy przez długie lata z powodzeniem prowadzą biznes w inkubatorze, ponieważ czasem okazuje się to najkorzystniejsze rozwiązanie.