Na co zwrócić uwagę wstępując do inkubatora przedsiębiorczości?

W Polce działa wiele inkubatorów przedsiębiorczości. Jest to dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy mogą wręcz przebierać w ofertach. Jaki więc inkubator wybrać i co należy zrobić na samym początku prowadzenia działalności?

Który inkubator wybrać?

Właściwy wybór inkubatora ma fundamentalne znaczenie. Dobry inkubator pomoże rozwinąć firmie skrzydła, kiepski zaś będzie tylko kulą u nogi. Warto więc skrupulatnie porównywać ze sobą wszelkie dostępne opcje, na podstawie racjonalnych przesłanych.

Inkubatory silnie ze sobą rywalizują i reklamują się chwytliwymi hasłami. Dla własnego interesu lepiej jednak nie kierować się emocjami, a konkretnymi liczbami i faktami. Warto więc dokładnie sprawdzić ile kosztuje prowadzenie działalności w danym inkubatorze i jakie usługi on zapewnia. Pomocne mogą być także opinie innych ludzi, którzy już prowadzą tam biznes.

Jak wyglądają początki w inkubatorze?

Rozpoczęcie działalności w inkubatorze jest łatwe i praktycznie pozbawione formalności. Wystarczy tylko umówić się na spotkanie z przedstawicielem danego inkubatora, podać podstawowe dane osobowe i można już podpisać umowę. Zanim to się jednak zrobi, należy się z nią dokładnie zapoznać i prosić o wyjaśnienie, jeśli coś jest niejasne. Dużo wcześniej jednak powinno się już mieć przynajmniej konkretny zarys biznesu, jaki zamierza się prowadzić. Koniecznie trzeba wiedzieć, co, jak, gdzie i komu chce się sprzedawać. Taki plan biznesowy można dopracować i przy wsparciu mentora pracującego w inkubatorze.

Przed nawiązaniem współpracy z inkubatorem powinno się także mieć przynajmniej kilkaset złotych oszczędności, które będą konieczne do opłacenia inkubatora za pierwszy miesiąc współpracy. Warto tu mieć na uwadze, że rzadko który biznes okazuje się dochodowy w ciągu pierwszych kilku miesięcy działalności.