Prowadzenie firmy… bez jej zakładania – tak w skrócie można opisać cel istnienia inkubatorów przedsiębiorczości. Od wielu lat przybywa ludzi, którzy są nimi zainteresowani, są to zwłaszcza młodzi ludzie. Jak to wszystko jednak jest możliwe i w jaki sposób funkcjonuje w praktyce?
Czym są inkubatory przedsiębiorczości?
Inkubatory przedsiębiorczości to firmy, które użyczają swojej marki początkującym przedsiębiorcą. Zwykle działają we współpracy z uczelniami wyższymi, przez co szczególnie często korzystają z nich studenci.
Celem takich inkubatorów jest szeroko pojęte wsparcie przedsiębiorczości i pomoc ludziom w rozwoju biznesu. Z drugiej jednak strony celem inkubatorów przedsiębiorczości jest także generowanie zysków, a za swoje usługi pobierają one wynagrodzenie.
Jak to działa w praktyce?
Każdy inkubator przedsiębiorczości sam w sobie jest przedsiębiorstwem, które ma osobowość prawną, NIP, REGON i odprowadza podatki np. VAT i dochodowy od swojej działalności. Klientami takich inkubatorów są początkujący przedsiębiorcy, którzy nie zakładają firmy de facto, lecz korzystają z osobowości prawnej inkubatora.
Oznacza to, że w inkubatorze można prowadzić działalność bez konieczności spełnienia kwestii formalnych w urzędach, płacenia ZUS i UP. W dodatku przedsiębiorcy mogą liczyć na to, że inkubator wesprze ich działalność z zakresu księgowości, wynajmu powierzchni biurowej, reklamy itp.
Ile to kosztuje?
Inkubator przedsiębiorczości oszczędza czas i eliminuje podstawowe koszty związane z prowadzeniem typowej działalności gospodarczej. Z drugiej jednak strony, osoby korzystające z inkubatorów muszą liczyć się z koniecznością wnoszenie comiesięcznej opłaty do danego inkubatora.
Nie ucieknie się także od zobowiązań podatkowych. Co prawda ponoszą je inkubatory przedsiębiorczości, jednak później obciążają nimi danego przedsiębiorcy. Tak naprawdę bowiem, to inkubator przedsiębiorczości uzyskuje dochody z działalności przedsiębiorcy, a dopiero później mu je wypłaca z potrąceniem podatków.
W praktyce koszty związane z działalnością w ramach inkubatora przedsiębiorczości bywają bardzo różne. Ich wysokość zależy zaś od wielu czynników, w tym profilu działalności oraz tego, z jakich usług się korzysta. Przykładowo firma wynajmująca powierzchnię biurową przez inkubator miesięcznie zapłaci znacznie więcej.
Czy to legalne?
Inkubatory przedsiębiorczości działają w zupełnie legalny sposób. Warto zauważyć, że za idę ich rozwoju, odpowiedzialne są między innymi instytucje państwowe oraz organy Unii Europejskiej. Prowadząc firmę przez inkubator, można także liczyć na podstawowe ubezpieczenia społeczne np. te związane z działalnością NFZ.
Obecnie na rynku w Polsce działa wiele inkubatorów o zasięgu regionalnym i ogólnokrajowym. Dla własnego bezpieczeństwa przed podpisaniem umowy o współpracę z takimi inkubatorem należy więc wszystko sprawdzić i dokładnie przeczytać warunki w niej zapisane.
Jaką suwerenność ma przedsiębiorca?
Prowadząc działalność przez inkubator, trzeba liczyć się z tym, że ma się nieco ograniczoną samodzielność. Większość spraw trzeba załatwiać poprzez i za zgodą inkubatora. Wciąż jednak przedsiębiorca ma sporo swobody. To więc głównie od przedsiębiorcy zależy kierunek rozwoju, znajdowanie klientów, nawiązywanie współpracy itp. Oczywiście bez większych kłopotów można także zakończyć współpracę z danym inkubatorem, na co zwykle potrzeba około miesiąca.