==Etat, czy własna działalnoć gospodarcza?==

W Polsce mówi się, że przedsiębiorcze osoby stawiają na własny biznes.

Co to właściwie oznacza?

Jakie są rodzaje własnej działalności, oraz jakie ma plusy i minusy?

Polskie słowo „biznes” pochodzi z języka angielskiego (ang. business), które oznacza dosłownie działalność gospodarczą. W języku polskim trudno znaleźć wytłumaczenie na to określenie, ale jeśli przyjrzymy się etymologii słowa angielskiego, wszystko stanie się jasne. Angielskie słowo „business” pochodzi od innego angielskiego słowa „busy”, czyli „zajęty”. Gdy się to zrozumie, wszystko staje się jasne.

Każda osoba fizyczna, która zakłada własną firmę, wie dobrze o tym, że prowadzenie wlasnego biznesu to ciągła praca, od której nie ma urlopu. W swoim małym biznesie, często jednoosobowym, zaliczającym się do mikroprzedsiębiorstw, można skupić się na produkcji dóbr sprzedażowych lub usługach. Niezależnie jednak od tego, co wybierzemy, żeby się utrzymać samodzielnie bez dodatkowego zatrudnienia, trzeba w to włożyć dużo wysiłku. Czy lepiej zaryzykować i być „na swoim”, czy zostać przy stabilnym zatrudnieniu, jakim jest etat lub inna umowa podpisywana z jakąś firmą, np. dzieło, zlecenie ? Obydwa wyjścia mają zarówno wady jak i zalety. Wszystko zależy od tego, co jest dla nas ważniejsze, jak wolimy funkcjonować lub jak jesteśmy w stanie funkcjonować na co dzień.

Jakie są więc zalety założenia własnej firmy i pracowania na własny rachunek, tylko dla siebie?

– Wielkim plusem pracowania “u siebie” jest własna organizacja czasu.

– Inną ważną zaletą podjęcia wyzwania, jakim jest samodzielna praca, jest konieczność stałego dokształcania.

– Najczęstszym powodem, dla którego ludzie zakładają swoje firmy to chęć pracy z tym, co się lubi najbardziej; jedna osoba chce hodować zwierzęta, inna produkować obuwie, jeszcze inna projektować wnętrza.

– Decyzyjność: wszystkie decyzje dotyczące twojej firmy nie tylko możesz, ale musisz podejmować samodzielnie.

– Oczywistymi zaletami są: urlop w dowolnym czasie i w nieograniczonych, poza rozsądkiem, ilościach oraz zarobki.

Oczywiście, samozatrudnienie to także wiele trudności

Przede wszystkim czas. Z jednej strony możemy sami wybierać, kiedy chcemy pracować. Z drugiej strony trudno jest rozwijać biznes przez osiem godzin, jak na etacie, a następnie odciąć się całkowicie od pracy. Rozwijanie biznesu, przynajmniej na początku, zajmuje więcej czasu, niż etatowa praca.

Zarobki początkowo mogą przygnębiać. Może się zdawać, że tak dużo pracy, ile wkładamy w firmę, powinno się bardziej opłacać. Jednak nasze finanse jak i czas to wielka inwestycja, a efekty nie będą widoczne szybko.

Częstym powodem rezygnacji z planu założenia firmy są też wiszące nad freelancerem kontrole państwowe i podatki.

A etat?

To praca dla tych, który lubią mieć komfort życia poza nią. Jeśli nie masz ambicji podbić świata, a swoich pasji nie możesz przetworzyć w zarobek i styl życia, praca etatowa da ci możliwość zarabiania przed południem i cieszenia się życiem popołudniu.

Stały dochód to bardzo ważny plus pracy etatowej. Niezależnie od tego jak się wiedzie firmie, ty dostaniesz swoją płacę.

Nie musisz znać się na wszystkim. To jest wielki komfort każdego, kto nie jest szefem. Przychodząc do pracy masz swoje zadania, które wykonujesz i tylko to masz robić. Praca taka jest przyjemna dla umysłu, wolna od przykrych niespodzianek, możliwa do przewidzenia, a więc komfortowa. Ponadto nie inwestujesz swoich pieniędzy w firmę, a te, które zarobisz wydajesz na co tylko zapragniesz.