O czym warto pomyśleć zakładając firmę?

Większość ludzi decyduje się na pracę na etacie, jednak niektórzy nie chcą być ograniczeni sztywnymi godzinami pracy i widełkami zarobków i decydują się na rozpoczęcie działalności na własną rękę. Jednym się to udaje, innym nie. Wszystko zależy od doświadczenia, pomysłu oraz wielu innych czynników.

Czy własna działalność to dobre rozwiązanie?

Jeśli komuś wydaje się, że praca na etacie nie jest dla niego i chciałby zacząć robić coś na własną rękę, to otworzenie własnej działalności może okazać się strzałem w dziesiątkę. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że własna firma to wiele wyrzeczeń i niekoniecznie jest to łatwiejsze i przyjemniejsze od pracy na etacie. Wielu przedsiębiorców mówi nawet, że przez pierwsze lata trzeba robić o wiele więcej niż w klasycznej pracy, aby w przyszłości móc zarabiać więcej. Nie da się jednoznacznie powiedzieć co jest lepszym rozwiązaniem, tak jak ze wszystkim, są tutaj zarówno plusy i minusy.

Jak to wszystko zaplanować?

Przede wszystkim trzeba mieć pomysł na własny biznes. Musimy dokładnie wiedzieć, co chcemy sprzedawać. Dobrze też, żeby sprzedawany produkt lub usługa dotyczyły naszych zainteresowań. W końcu o wiele lepiej pracować w branży związanej z własnymi zainteresowaniami. Można wtedy połączyć przyjemne z pożytecznym, a też w naturalny sposób o wiele więcej wie się o danej dziedzinie.

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek innych działań, warto jest zbadać rynek. Ilu jest potencjalnych nabywców oraz jak dużą sprzedaż moglibyśmy wygenerować. Takie analizy pomogą uniknąć nietrafionych inwestycji.

Trzeba też pamiętać o tym, że rozpoczęcie działalności wiąże się z dużymi kosztami. Oprócz różnych opłat i podatków trzeba też przecież nabyć produkty lub surowce do ich wyprodukowania. Trzeba też zatrudnić pracowników i płacić im pensję. Oczywiście to, ile pieniędzy potrzebne jest na start, zależy od specyfiki biznesu. Przykładowo jeśli sprzedajemy produkt lub usługę niematerialną, to odejdą koszty produkcji, a jeśli działamy na przykład w e-commerce to możemy prowadzić sprzedać wyłącznie przez internet, dzięki czemu nie będzie trzeba płacić za najem lokalów stacjonarnych, które miałyby służyć jako sklepy. Niezależnie od tego w jakiej branży działamy, trzeba też pamiętać, że niezbędne będzie odpowiednie wyposażenie biura. Tutaj też są możliwości na oszczędzenie pieniędzy, można zdecydować się chociażby na sprzęt używany. W internecie znajdziemy wiele sklepów sprzedających używane laptopy oraz inne urządzenia, za przykład może posłużyć chociażby strona https://mresell.pl/, na której znajdziemy używane urządzenia marki Apple.

Jeśli nie posiadamy własnych środków na rozpoczęcie działalności, to można próbować sił w staraniach o uzyskanie dofinansowania. Jeśli ma się naprawdę dobry pomysł, to można liczyć na wsparcie wielu sponsorów. Wiele firm zaczynało właśnie w ten sposób. Oczywiście wtedy trzeba liczyć się z tym, że sponsorzy zażyczą sobie przykładowo jakiejś ilości procentów od przyszłych zarobków firmy, ale i tak jest to lepsze niż całkiem porzucić plany o własnej działalności tylko dlatego, że nie mieliśmy funduszy na start.